Białe wino w czerwonym winie?

Carabo de confesionario to seria wspaniałych win prosto z Rioja, które prezentują nowoczesne podejście do produkcji wina w tej najsłynniejszej hiszpańskiej apelacji.

Tempranillo, mazuelo i viura

Tempranillo – najbardziej znany czerwony szczep Hiszpanii. Mazuelo to z kolei szczep stosowany dla podniesienia koncentracji wina. Ale viura? Zaraz zaraz, przecież viura to białe grona! Co zatem robią białe grona w czerwonym winie? Otóż czasem dodaje się ich niewielką domieszkę, by wino nabrało lekkości. I tak właśnie stało się w tym przypadku. Ten kupaż świetnie połączy się z makaronem i pizzą, poradzi sobie z krwistym stekiem, ale będzie też dobry do picia solo.

Wino i konwenanse

Wina z Carabo de confesionario podlegają regułom apelacji i mogą się poszczycić hologramem apelacji Rioja pod kontretykietą. Widać tu jednak zdecydowaną rękę dobrego winiarza. Choćby po tym, że wina są starzone dokładnie tyle ile powinny. Można powiedzieć, że są “dokładnie zaprojektowane”. Carabo de confesionario temrpanillo, mazuelo i viura spędziło w beczce 10 miesięcy. Przecież wystarczyłyby dwa miesiące dłużej i już mogłyby być określane jako crianza, a co za tym idzie sprzedane drożej i “bardziej prestiżowe”. Tak było kiedyś, ale żyjemy w czasach, że to świadomy swego trunku winiarz decyduje jak długo powinno ono leżakować. Nie ogląda się na nic, poza smakiem wina. I dobrze. Konwenanse na bok! Liczy się wino!