Białe jest piękne – wspaniałe albariño z winnicy Martín Códax

Zwykle jest tak, że czerwone wino doceniamy bardziej niż białe. Poświęcamy mu więcej uwagi, czasu, wieczorów przy kominku i… pieniędzy. Doceniamy chwile, które spędziło w beczce, doceniamy kolor i jego romantyczną moc. Tymczasem istnieją białe wina, które mają do zaoferowania równie wiele, a może i więcej… Wina, które są nie tylko dobrym kompanem letnich upałów, ale pełnoprawnymi uczestnikami rozmów… przy winie.

Jednym z takich przykładów jest wspaniałe Martín Códax albariño z hiszpańskiej winnicy Martín Códax. Grona użyte do jego wytworzenia wyrosły tuż nad brzegiem oceanu, więc w winie czuć wiatr i słoność morskiej wody. To wino idealnie czyste, pięknie mineralne i krystaliczne w ustach.

Martín Códax był XIII-wiecznym galicyjskim kompozytorem. Estetyka etykiety nawiązuje do zapisu jego kompozycji, a na korku znajdziemy wygrawerowaną pięciolinię z zapisem nutowym. Muzyczny korek pokrywa z góry dodatkowo warstwa wiśniowego laku.

Wino ze względu na swoje pochodzenie świetnie pasuje do owoców morza i ryb, zagra też z pieczonym pstrągiem, z sushi, a kiedy nie jesteśmy głodni, będzie dobre tak po prostu. Samo. A my z każdym łykiem bardziej poczujemy bryzę Oceanu. Zresztą zapraszam na film!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *