Jak liczyć krewetki?

krewetki na talerzu

Jeśli patrzymy na krewetki lub inne owoce morza, to na ich paczkach mogą się wydawać nieco enigmatyczne oznaczenia – 16/20, 31/40, U5. Tajne szyfry są jednak dość proste do odgadnięcia.

Rozmiary i oznaczenia krewetek

Jeśli chodzi o kalkulowanie rozmiaru krewetek rzecz pochodzi (tak jak inne systemy miar) ze starych czasów. Chodzi o liczbę krewetek wchodzących na jednego funta, czyli dokładnie rzecz ujmując 454 g. Z matematyki nigdy nie byłem mocny, ale… sztukę liczenia proporcji jakoś opanowałem. Jeśli mówimy o krewetkach w rozmiarze 16/20 to oznacza, że od 16 do 20 sztuk wchodzi na funta wagi. Czyli w opakowaniu o masie 1 kg (względniając glazurę) będzie ich około 40 sztuk. No to idziemy dalej. Rozmiar 31/40 oznacza, że krewetki będą mniejsze niż 16/20, a w opakowaniu 1 kg należy spodziewać się nie mniej niż około 80 sztuk krewetek. Dobre krewetki zamówisz klikając tutaj.

Krewetki liczmy z głową!

No właśnie od tej reguły obowiązuje wyjątek. Jeśli chodzi o całe krewetki, czyli zawierające głowę, to takie same liczby oznaczają ilość sztuk na 1 kg. Czyli widząc na opakowaniu symbol 16/20, możemy się w nim spodziewać od 16 do 20 sztuk całych krewetek.

Czy wiesz, że…

Na świecie wyodrębniono aż 2500 gatunków krewetek. Jednak tylko kilka gatunków jest jadalnych. Chodzi głównie o rozmiar. Istnieją np. krewetki bałtyckie, jednak są na tyle małe, że nie ma sensu ich jeść… Wracając jednak do naszych krewetek… Są po prostu zdrowe. Mają niską zawartość tłuszczów nasyconych (0,8 g na 100 g mięsa) i do tego same w sobie nie są zbyt kaloryczne 86 kalorii na 100 gram. Jeśli już wchodzę w zakres pracy dietetyków, to dodam, że to przede wszystkim dobrze przyswajalne białko i witaminy z grupy B. O tym, że owoce morza są afrodyzjakiem wiedzą chyba wszyscy.

Przepisy na krewetki

Krewetki są stosunkowo proste do przyrządzenia, a ich przygotowanie nie zajmie zbyt dużo czasu! Owoce morza sprawdzą się świetnie zarówno w sałatkach, jak w w pozornie niemożliwych połączeniach, np. krewetki z chorizo. Zobacz więcej przepisów na owoce morza na naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *